یکی از انواع نهال های گلابی که بومی کشور ایران می باشد نهال گلابی مشو، است. رنگ طاهری این میوه به طور کامل سبز می باشد و گوشت درونی آن هم سفید است. در مرداد ماه میوه های این نهال به خوبی رشد می کند و جوانه های آن هم در آب و هوای خنک خود را نشان می دهد. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد گلابی مشو، وجود دارد و شما باید بدانید این است که در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری نمی توانید آن را بکارید، چرا که برای جوانه زدن آنها به سرما نیاز دارند.

نهال گلابی مشو

مشخصات گلابی مشو :

شما برای کاشت نهال گلابی مشو باید به خوبی در مورد ویژگی های این نهال اطلاعات لازم را داشته باشید و سپس اقدام به کاشت آن نمایید. برخی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی هایی که این نهال دارد و شما باید بدانید عبارت می باشد از :

ویژگی های مربوط به بهترین زمان کاشت گلابی مشو:

اگر شما می خواهید نهال گلابی های مشو را در مناطق سرد و برفی بکارید باید بدانید که بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سرد و برفی می باشد. شما در اوایل اسفندماه می توانید بعد از تمام شدن یخ و یخبندان این نهال را بکارید. اگر مناطق مورد نظر شما هم برای کاشت گرم می باشد باید آن را در فصل پاییز بکارید که نهال هنوز در خواب است.

یکی از نکاتی که در مورد زمان کاشت این نهال باید بدانید این است که در روزهای گرم تابستانی و یا در روزهای سرد زمستانی اصلا نباید آن را بکارید. بهترین زمان برای کاشت نهال آن زمان هایی می باشد که هوا ابری است. چرا که باران بعد از آن هوای ابری حسابی نهال را از نظر آبیاری سیراب می سازد.

نکات مهم درباره ی خاک مناسب درخت گلابی مشو :

آن دسته از خاک های سنگین و یا آهکی که رطوبت زیادی را در درون خود نگه می دارند برای کاشت نهال گلابی مشو، اصلا گزینه مناسبی به شمار نمی روند و شما نباید آنها را بکارید. زمین کشت برای کاشت نهال باید به خوبی زهکشی شده باشد، چرا زهکشی کردن خاک تاثیر زیادی در رشد و پرورش آن دارد که شما باید به خوبی به آن دقت داشته باشید. شما زمان کاشت نهال باید به فاصله بین آنها دقت زیادی داشته باشید . فاصله 3 تا 4 متر بهترین فاصله ای  می باشد که شما می توانید برای این نهال در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که باید زمان کاشت نهال تمامی این اصول را جدی بگیرید تا نهال رشد مناسبی داشته باشد.

ویژگی های مربوط به آفات و بیماری گلابی مشو:

پسیل یکی از مهمترین و اصلی ترین آفت ها و بیماری هایی می باشد که امکان دارد نهال گلابی مشو؛ به آن دچار شود. البته که باید بدانید بیماری های بسیار زیاد دیگری مانند کنه های گیاهی، کرم میوه، کنه تار عنکبوتی و …. هم وارد این نهال می شود که پوسیدگی آن را رقم می زند. شپشک از آن دسته بیماری هایی می باشد که بسیار وارد این نهال می گردد، این بیماری به وسیله یک باکتری درختان را تا حد بسیار زیادی گرفتار می سازد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    09120454526